İklim Tamkan

İzmir doğumlu sanatçı, 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Güherdal Çakırsoy ve Prof. İlhan Baran ile başladığı eğitimine Dokuz Eylul Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Aykut Yafe ile devam etti. Egitimi suresince Ayşegül Sarıca, Ali Darmar ve Namık Sultanov gibi isimlerle calışmalar yaptı. Eğitimine Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. I.Häusler ile devameden sanatçı, 2002 yilinda Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Walter Groppenberger’le calışmak uzere solistlik ve piyano pedagojisi bölümlerine kabul edildi.

Tamkan piyano eğitimi süresince Prof. Tadeusz Chmielewski, Prof. Bronislawa Kawalla ve Laurent Boullett gibi isimlerin ustalık sınıflarında çalışmalar yaptı. İtalya, Polonya, İsviçre, Slovenya, Almanya gibi birçok ülkede resitaller ve oda müziği konserleri verdi. 2006 yılında Graz’da Eski Müzik Enstitüsü Klavsen Ana Sanat Dalı Solistlik Bölümü’ne birincilikle kabul edilip Prof. Jesper Bøje Christensen’in öğrencisi oldu. Tamkan, klavsen
çalışmalarina Prof. Eva Maria Pollerus ve Prof. Michael Hell ile devam etti. Polonya Frederic Chopin Müzik Akademisi’nde piyano, İtalya Piccola Accademia di Montisi’de de klavsen ustalık sınıflarına seçildi, akademileri başarıyla tamamladı.

Piyano dalında 2002 Uluslararası Valtidone Genç Yetenekler Yarışması’nda üçüncülüğe, klavsen dalında ise 2010 Kiwanis, 2010 ve 2012 yıllarında Martha Debelli ödüllerine layık görüldü. Yurtiçi ve yurt dışında solo, duo ve oda müziği konserlerine devam eden Tamkan, İstanbul’da yaşamaktadır.